Pajęczynowy kosmos
Technika satelitarna jest wykorzystywana w każdej dziedzinie. Obecnie
możemy spotkać anteny satelitarne na prawie wszystkich budynkach. Są to mniejsze lub czasami większe "talerze". Głównie są stosowane do celów multimedialnych, do odbierania programów telewizyjnych nadawanych drogą satelitarną w standardzie cyfrowym.
Jednak "Technika satelitarna" oferuje nam wiele nowoczesnych technologii związanych z transmisją danych i nie tylko. Nowoczesne technologie pozwalają nam na korzystanie z usług dostępu do dwu lub jedno stronnego Internetu. Sygnał z kamery musi przebyć długą drogę aby mógł trafić do naszego odbiornika TV, krótki schemat w jaki sposób przebywa drogę sygnał nim trafi do naszego odbiornika telewizyjnego przedstawia po kolei:
Kamerę, Sygnał (1) zapisany w postaci gotowego sygnału wizyjnego RGB trafia do komputera gdzie jest dokonywany montaż oraz film jest przerabiany na obraz w postaci cyfrowej.
Komputer, przesyła gotowy obraz w postaci cyfrowej (2) do systemu przesyłania danych.
Talerz transmitujący dane przetwarza cyfrowy sygnał m.cz (3) na sygnał radiowy w.cz (4) który jest odbierany przez satelitę.
Satelita wystrzelony na orbitę ma za zadanie "odbicia" (odebrania i przesłania danych) dalej do odbiorników satelitarnych. Sygnał odbity (5) trafia do talerza który jest odpowiednio ustawiony i nakierowany pod odpowiednim kontem do satelity.
Talerz ustawiony pod odpowiednim kątem odbiera fale radiowe poszczególnej satelity następuje wtedy odbicie sygnału od talerza a następnie trafia on do konwertera. Sygnał emitowany przez satelitę w paśmie częstotliwości 10,7...12,75 GHz zostaje przetransponowany, dzięki lokalnym oscylatorom, na pasmo 850...2050 MHz i przesłany do odbiornika satelitarnego. To pasmo nazywane jest „pierwszą pośrednią częstotliwością satelitarną". Sygnał (6) z konwertera jest podawany do zwrotnicy RTV/SAT (7) gdzie następnie jest podawany do gniazda abonenckiego RTV/SAT
Sygnał (8) z gniazda trafia do tunera TV-SAT
Tuner ma za zadanie przetworzyć sygnał w.cz na sygnał m.cz (9) który trafi do TV na którym będziemy mogli obejrzeć obraz z kamery.
Droga która przebywa sygnał jest ogromna ( 2 razy po ok. 38 tys. km) a jakość odbieranego obrazu jest zadziwiająca.
Wysoka jakość obrazu jest zapewniona przez skomplikowany sposób kodowania sygnału satelitarnego. Obecnie wyróżnia się dwa typy telewizji satelitarnej, jest to telewizja analogowa (zanikająca) i cyfrowa większość kanałów przechodzi z systemu analogowego na system cyfrowy, który zapewnia większe możliwości rozwojowe oraz jeszcze lepszą jakość obrazu. System telewizji satelitarnej cyfrowej nazywamy systemem DVB (Digital Video Broadcasting).
Aby odbierać w jak najlepszej jakości obraz i dźwięk musi być spełnionych kilka warunków dzięki którym będziemy mogli się cieszyć telewizja wysokiej jakości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz