piątek, 4 lutego 2011

USTAWIENIE ANTENY SATELITARNEJ





Montaż anteny satelitarnej to w zasadzie prosta czynność i wymaga odrobiny zdolności manualnych, które w połączeniu z instrukcją montażu anteny  dołączoną do zakupionego zestawu z reguły wystarczą do prawidłowego jej  wykonania.

Zanim przystąpimy do montażu należy wybrać miejsce instalacji, które zapewni nam widoczność nieba  w kierunku południowym. Następnie musimy zgromadzić  materiały i narzędzia niezbędne do tej czynności:

  • antena z konwerterem
  • maszt antenowy (stalowa rura o średnicy zalecanej w instrukcji ok. 35-45 mm)  lub wspornik
  • kabel antenowy z żyłą miedzianą  
  • 2 wtyczki typu F nakręcane na kabel
  • narzędzia do zamocowania masztu
  • kompas, kątomierz

    Należy pamiętać, że w budynkach wyposażonych w instalację odgromową  maszt powinien być podłączony do niej.
    Łączymy poszczególne części anteny zgodnie z dołączoną instrukcją, zachowując jednocześnie ostrożność aby nie skrzywić powierzchni czaszy. Po tych czynnościach przystępujemy do sedna tzn do ustawienia anteny.

    Ustawienie kąta skręcenia konwertera:
    Na konwerterze z reguły znajduje się skala a jeżeli jej nie ma to skorzystaj z kątomierza i skręć konwerter przeciwnie do ruchu wskazówek zegara patrząc na antenę z przodu  od strony konwertera o właściwy kąt odczytany z tabeli. Nazwiemy go kątem A. 




    Ustawienie kąta elewacji:
    Polega to na ustawieniu kąta pod którym antena patrzy w górę. Kąt ten ustaw według podziałki znajdującej się na mocowaniu anteny o wartość z tabeli. Omawiany kąt na rysunku oznaczony jako B.





    Ustawienie kierunku anteny:
    Ostatnim krokiem jest ustawienie anteny w kierunku południowym i nazwiemy go kątem C. Liczy się ten kąt od kierunku południowego w kierunku ruchu wskazówek zegara (azymut minus 180º). Dane do kąta bierzemy z tabeli.





    Po tych zgrubnych ustawieniach musimy dostroić antenę dokładnie najlepiej używając prostego  wskaźnika  lub według wskazań siły sygnału tunera satelitarnego. Na zakończenie dokręcamy wszystkie śruby i nakrętki po wcześniejszym zabezpieczeniu ruchomych połączeń  przed  rdzewieniem odpowiednim smarem.
    W następnym poście napiszę skąd  zdobyć dane (kąt elewacji, azymut, kąt skręcenia LNB) potrzebne do prawidłowego  ustawienia anteny w razie braku instrukcji montażu.




















                                                                                           



                                                                                          




    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz