Dysponując tunerem satelitarnym możemy oprócz kanałów dedykowanych przez poszczególne platformy cyfrowe odbierać też kanały FTA (Free To Air) tzn kanały niekodowane. Jest ich sporo na różnych satelitach nie będę teraz pisał o ich walorach bo to inny temat. Wśród tych kanałów jest też pewna grupa polskich kanałów telewizyjnych i radiowych a oto ich zestawienie:
Kanały radiowe poniżej:
czwartek, 17 marca 2011
środa, 16 lutego 2011
SAT FINDER
W moim poprzednim poście dotyczącym ustawienia anteny satelitarnej przy każdym z punktów potrzebne były dane do ustawienia kątów A,B i C, ciągle odsyłałem do danych z tabeli. Jeżeli kupujemy cały zestaw to takie dane powinny znajdować się w instrukcji ustawienia anteny. Gorzej jest jak mieszkamy poza granicami kraju wtedy tabelka z instrukcji nie posiada danych z innego kraju. Jeżeli nie mamy instrukcji lub mieszkamy poza Polską to takie dane możemy znaleźć w sieci, Google nam w tym pomoże. Dane (wartości kątów) różnią się w zależności od położenia geograficznego miejsca (miasta) gdzie chcemy zainstalować antenę oraz od położenia satelity.
Przedstawię poniżej zrzut bardzo ciekawej strony: http://www.dishpointer.com/ gdzie po wstawieniu nazwy miasta i wybraniu odpowiedniego satelity otrzymamy gotowe dane potrzebne do ustawienia anteny. Może to być oczywiście dowolne miejsce na świecie a to wszystko przy pomocy Google Earth.
Widzimy poniżej wszystkie potrzebne dane do ustawienia anteny na przykładzie Warszawy, może to być jednak każde inne miejsce na świecie:
- szerokość geograficzna
- długość geograficzna
- nazwa satelity
- odległość od satelity
- kąt elewacji
- azymut (prawdziwy)
- azymut (magn.)
- kąt skręcenia LNB
Sat Finder jest bardzo prostym i wygodnym w obsłudze urządzeniem do optymalnego ustawiania poziomu sygnału odbieranego przez antenę satelitarną. Miernik został wyposażony we wskaźnik wychyłowy poziomu sygnału oraz sygnalizator o zmiennym natężeniu dźwięku ułatwiający dokładne i szybkie ustawienie pozycji anteny. Urządzenie z powodzeniem można polecić do zastosowań niekomercyjnych (domowych) zważywszy jego przystępną cenę.piątek, 4 lutego 2011
USTAWIENIE ANTENY SATELITARNEJ
Montaż anteny satelitarnej to w zasadzie prosta czynność i wymaga odrobiny zdolności manualnych, które w połączeniu z instrukcją montażu anteny dołączoną do zakupionego zestawu z reguły wystarczą do prawidłowego jej wykonania.
Zanim przystąpimy do montażu należy wybrać miejsce instalacji, które zapewni nam widoczność nieba w kierunku południowym. Następnie musimy zgromadzić materiały i narzędzia niezbędne do tej czynności:
- antena z konwerterem
- maszt antenowy (stalowa rura o średnicy zalecanej w instrukcji ok. 35-45 mm) lub wspornik
- kabel antenowy z żyłą miedzianą
- 2 wtyczki typu F nakręcane na kabel
- narzędzia do zamocowania masztu
- kompas, kątomierz
Należy pamiętać, że w budynkach wyposażonych w instalację odgromową maszt powinien być podłączony do niej.
Łączymy poszczególne części anteny zgodnie z dołączoną instrukcją, zachowując jednocześnie ostrożność aby nie skrzywić powierzchni czaszy. Po tych czynnościach przystępujemy do sedna tzn do ustawienia anteny.
Ustawienie kąta skręcenia konwertera:
Na konwerterze z reguły znajduje się skala a jeżeli jej nie ma to skorzystaj z kątomierza i skręć konwerter przeciwnie do ruchu wskazówek zegara patrząc na antenę z przodu od strony konwertera o właściwy kąt odczytany z tabeli. Nazwiemy go kątem A.
Ustawienie kąta elewacji:
Polega to na ustawieniu kąta pod którym antena patrzy w górę. Kąt ten ustaw według podziałki znajdującej się na mocowaniu anteny o wartość z tabeli. Omawiany kąt na rysunku oznaczony jako B.
Ustawienie kierunku anteny:
Ostatnim krokiem jest ustawienie anteny w kierunku południowym i nazwiemy go kątem C. Liczy się ten kąt od kierunku południowego w kierunku ruchu wskazówek zegara (azymut minus 180º). Dane do kąta bierzemy z tabeli.
Po tych zgrubnych ustawieniach musimy dostroić antenę dokładnie najlepiej używając prostego wskaźnika lub według wskazań siły sygnału tunera satelitarnego. Na zakończenie dokręcamy wszystkie śruby i nakrętki po wcześniejszym zabezpieczeniu ruchomych połączeń przed rdzewieniem odpowiednim smarem.
W następnym poście napiszę skąd zdobyć dane (kąt elewacji, azymut, kąt skręcenia LNB) potrzebne do prawidłowego ustawienia anteny w razie braku instrukcji montażu.
poniedziałek, 24 stycznia 2011
ANTENA SATELITARNA
Wyróżnia się dwa typy anten:
• Paraboliczna
• Offsetowa
Jakość sygnału z anteny parabolicznej jest trochę gorszy od offsetowej, jest to spowodowane centralnym umieszczeniem konwertera lecz praktycznie to pogorszenie nie jest zauważalne. Wybór anteny dobieramy w zależności od miejsca montażu. Jeśli montujemy antenę na ścianie budynku lepiej jest zamontować antenę Offsetową gdyż pracuje bardziej w pionie i nie trzeba odsuwać anteny tak bardzo jak w przypadku parabolicznej. Antenę paraboliczną zazwyczaj stosuje się na dachach budynków by mieć ułatwiony jej montaż.
antena paraboliczna (czerwona) i offsetowa (niebieska)
Kolejnym krokiem będzie zastanowienie się czy chcemy odbierać sygnał z jednej czy z kilku satelit na jednym talerzu. w przypadku kiedy mamy zamiar odbierać sygnał z jednej satelity nie ma problemu lecz jeśli chce się odbierać sygnał z więcej niż jednej satelity należy zastosować "zez" lub obrotnicę.
Zezem nazywamy zamontowanie dwóch lub większej ilości konwerterów na jednym wysięgniku.
Taki sposób wymaga zastosowania przełącznika Diseqc jeśli tuner nie posiada dwóch wejść LNB. Zastosowanie obrotnicy ułatwia sprawę i polepsza jakość sygnałów gdyż przy zezie konwerter jest pochylony względem talerza i są większe straty sygnału.
Obrotnice montuje się miedzy elementem mocującym do ściany lub innego elementu mocującego a talerzem
Gdy już zdecydujemy która wersja jest korzystniejsza dla naszego przypadku należy wybrać satelitę z której lub których będziemy korzystać. Większa ilość kanałów Polsko języcznych znajduje się na satelicie Hot Bird także ciekawe kanały znajdują się na satelicie Astra lecz w większości są to kanały niemiecko języczne.
Anteny naziemne ustawiamy tylko w płaszczyźnie poziomej natomiast talerze satelitarne ustawiamy w płaszczyźnie zarówno poziomej jak i w pionowej. Jako miary ustawienia anteny przyjęto podawać: azymut, czyli kąt pomiędzy kierunkiem południowym a kierunkiem odbioru anteny w płaszczyźnie poziomej jak również kąt odchylenia od pionu anteny. Ponieważ azymut może oznaczać obrócenie w jednym z dwóch kierunków, to przyjęto azymut skręcenia anteny w kierunku wschodnim podawać jako wartości ujemne, a w kierunku zachodnim jako wartości dodatnie.
Wartość kątów zależy od położenia anteny na Ziemi, aby obliczyć kąty musimy znać położenie geograficzne anteny dla Łodzi długość 19°E i szerokość 51°N. Te dane należy podstawić pod wzór:
Kąt elewacji (El)
El = arctan[(cosx - 0,1513)/sinx]
wielkość pomocnicza x = arccos[cos(L-S) * cosB]
Kąt azymutu (Az)
Az = arctan[tan(L-S)/sinB]
gdzie:
S - długość kątowa pozycji satelity,
L - długość kątowa pozycji anteny,
B - szerokość kątowa pozycji anteny.
wartości dla satelit Astra i Hot Bird:
Przy zastosowaniu zeza czyli gdy zamontujemy drugi konwerter obok tego umieszczonego centralnie, różnica w ustawieniu konta będzie w granicy 5 stopni. Jakość sygnału przy czaszy o średnicy 90 cm będzie taka jak przy talerzu o średnicy 70 cm, sygnał niewiele się pogorszy lecz gdy będą złe warunki atmosferyczne będzie o wiele słabszy.
Kolejnym problemem jaki nas spotka przy zastosowaniu dwóch konwerterów jest ich sposób podłączenia. Jeśli nasz tuner nie ma dwóch wejść na konwertery trzeba zastosować przełącznik Diseqc
Takie rozwiązanie pozwoli dodatkowo zaoszczędzić na przewodzie który powinien być gruby oraz odpowiednio pleciony z co najmniej podwójnym ekranowaniem. Kabel nie powinien być zbyt długi gdyż będą zbyt duże straty sygnału.
Co zrobić gdy chcemy podłączyć więcej niż jeden tuner pod jeden konwerter?
Do zastosowań domowych jeśli chcemy podłączyć więcej niż jeden tuner pod jedną antenę trzeba zastosować konwerter typu:
- dla dwóch tunerów - Twin
- dla czterech tunerów - Quatro lub Quad
- dla ośmiu tunerów - Okto
Takie konwertery mają więcej niż jedno wyprowadzenie antenowe, są to wyjścia niezależne na każdym tunerze można oglądać kanały o różnej polaryzacji i wysokości pasma.
Lecz w przypadku kiedy chcemy podłączyć większą ilość tunerów satelitarnych do jednego talerza należy zastosować multiswitch. Takie urządzenia stosuje się do podłączenie od 4 do 28 tunerów satelitarnych jest to bardzo drogie rozwiązanie ponieważ wymaga zastosowania konwerterów typu Quatro a do tego multiswitch jest bardzo drogi.
Urządzenia tego typu zazwyczaj są sterowane standardem Diseqc. Urządzenie to w dodatku potrafi łączyć sygnały pośrednie 0,95-2,2 GHz z konwerterów razem z sygnałami UHF FHV telewizji naziemnej z zakresu 5 - 862 MHz. Takie rozwiązania stosuje się głównie w sieciach osiedlowych oraz kablówkach. Przykładowy schemat podłączenia multiswitcha na 8 odbiorników telewizyjnych:
sobota, 22 stycznia 2011
TECHNIKA SATELITARNA - ZASTOSOWANIE
Pajęczynowy kosmos
Technika satelitarna jest wykorzystywana w każdej dziedzinie. Obecnie
możemy spotkać anteny satelitarne na prawie wszystkich budynkach. Są to mniejsze lub czasami większe "talerze". Głównie są stosowane do celów multimedialnych, do odbierania programów telewizyjnych nadawanych drogą satelitarną w standardzie cyfrowym.
Jednak "Technika satelitarna" oferuje nam wiele nowoczesnych technologii związanych z transmisją danych i nie tylko. Nowoczesne technologie pozwalają nam na korzystanie z usług dostępu do dwu lub jedno stronnego Internetu. Sygnał z kamery musi przebyć długą drogę aby mógł trafić do naszego odbiornika TV, krótki schemat w jaki sposób przebywa drogę sygnał nim trafi do naszego odbiornika telewizyjnego przedstawia po kolei:
Kamerę, Sygnał (1) zapisany w postaci gotowego sygnału wizyjnego RGB trafia do komputera gdzie jest dokonywany montaż oraz film jest przerabiany na obraz w postaci cyfrowej.
Komputer, przesyła gotowy obraz w postaci cyfrowej (2) do systemu przesyłania danych.
Talerz transmitujący dane przetwarza cyfrowy sygnał m.cz (3) na sygnał radiowy w.cz (4) który jest odbierany przez satelitę.
Satelita wystrzelony na orbitę ma za zadanie "odbicia" (odebrania i przesłania danych) dalej do odbiorników satelitarnych. Sygnał odbity (5) trafia do talerza który jest odpowiednio ustawiony i nakierowany pod odpowiednim kontem do satelity.
Talerz ustawiony pod odpowiednim kątem odbiera fale radiowe poszczególnej satelity następuje wtedy odbicie sygnału od talerza a następnie trafia on do konwertera. Sygnał emitowany przez satelitę w paśmie częstotliwości 10,7...12,75 GHz zostaje przetransponowany, dzięki lokalnym oscylatorom, na pasmo 850...2050 MHz i przesłany do odbiornika satelitarnego. To pasmo nazywane jest „pierwszą pośrednią częstotliwością satelitarną". Sygnał (6) z konwertera jest podawany do zwrotnicy RTV/SAT (7) gdzie następnie jest podawany do gniazda abonenckiego RTV/SAT
Sygnał (8) z gniazda trafia do tunera TV-SAT
Tuner ma za zadanie przetworzyć sygnał w.cz na sygnał m.cz (9) który trafi do TV na którym będziemy mogli obejrzeć obraz z kamery.
Droga która przebywa sygnał jest ogromna ( 2 razy po ok. 38 tys. km) a jakość odbieranego obrazu jest zadziwiająca.
Wysoka jakość obrazu jest zapewniona przez skomplikowany sposób kodowania sygnału satelitarnego. Obecnie wyróżnia się dwa typy telewizji satelitarnej, jest to telewizja analogowa (zanikająca) i cyfrowa większość kanałów przechodzi z systemu analogowego na system cyfrowy, który zapewnia większe możliwości rozwojowe oraz jeszcze lepszą jakość obrazu. System telewizji satelitarnej cyfrowej nazywamy systemem DVB (Digital Video Broadcasting).
Aby odbierać w jak najlepszej jakości obraz i dźwięk musi być spełnionych kilka warunków dzięki którym będziemy mogli się cieszyć telewizja wysokiej jakości.
poniedziałek, 17 stycznia 2011
CYFROWE PROGRAMY Z SATELITY
W Polsce obecnie działają trzy platformy cyfrowe: Cyfra Plus, Cyfrowy Polsat, Telewizja n. Można je odbierać za pomocą przekazu satelitarnego DVB (Digital Video Broadcasting), poprzez sieci kablowe i częściowo poprzez sieć telefoniczną. Za dostęp do programów musisz zapłacić, ale przez satelitę możesz również odbierać setki stacji obcojęzycznych w tym kilkanaście polskich za darmo FTA ( Free To Air czyli wolna w przestrzeni )
Do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej (na niej się skupimy ponieważ dwie pozostałe możliwości odbioru dostarcza nam w całości operator) potrzebne są:
- antena satelitarna (tzw. talerz) z konwerterem
- dekoder (tuner satelitarny)
- karta abonencka
Wszystko otrzymasz w salonie autoryzowanego dystrybutora danej platformy oczywiście za odpowiednią opłatą. Do wyboru będziesz miał zwykły dekoder lub dekoder z dyskiem twardym PVR, który pozwala rejestrować (nagrywać) programy. Zależnie od dostawcy usługi urządzenie możesz kupić za gotówkę, na raty lub wziąć w dzierżawę z comiesięczną opłatą, może być też doliczony do opłaty aktywacyjnej. Można wybrać też opcję zakupu tunera w sklepie RTV lub w sklepie internetowym (polecam ten wariant zakupu) a jest w czym wybierać (opis ciekawych tunerów w następnych postach ).
Antenę satelitarną z odrobiną wysiłku możesz zainstalować sam (dokładny opis w następnych postach). Z podłączeniem dekodera do telewizora nie powinno być problemu. Jeżeli zbywa Ci około 250zł to podłączenie całego zestawu możesz zlecić fachowcom.
Oferta programowa każdej z platform obejmuje zazwyczaj kilka pakietów kanałów, w skład których wchodzą różne stacje telewizyjne pogrupowane czasem tematycznie. Można zatem wybrać jeden lub kilka pakietów, nie można oczywiście zamówić sobie dowolnych programów wyjętych z poszczególnych pakietów ale czasem jest opcja dokupienia dodatkowych kanałów nie ujętych w pakietach. Nie będę natomiast oceniał oferty jakościowej poszczególnych platform cyfrowych ponieważ to już inna bajka.
Wszystkie platformy mają w swej ofercie kanały wysokiej rozdzielczości HD (High Definition). Od zwykłych kanałów różni je przede wszystkim rozdzielczość nadawanego obrazu. Zwykłe kanały mają rozdzielczość PAL – 576 linii, natomiast kanały kodowane w standardzie DVB cyfrowy HD (High Definition) 720 lub 1080 linii i Full HD o rozdzielczości 1920x1080 w związku z tym trzeba posiadać telewizor LCD lub plazmowy o rozdzielczości HD ready lub Full HD. Dekoder i telewizor łączysz za pomocą wejść HDMI. Jeżeli nie posiadasz telewizora LCD lub plazmy i nie zależy Ci na wysokiej jakości odbioru wystarczy dowolny telewizor ze złączem SCART lub kompozytowym.
Telewizja n i Cyfra Plus oferują też wideo na żądanie VOD (Video On Demand) możesz wybrać interesujący film i obejrzeć go o dogodnej porze ale potrzebny jest do tego dekoder z twardym dyskiem ponieważ wcześniej wybrany film trzeba zapisać przed obejrzeniem na twardym dysku . Usługa VOD zazwyczaj jest dodatkowo płatna.
Subskrybuj:
Posty (Atom)